Како је изгледала омиљена шољица руске царице Јелисавете Петровне? На каквим тањирима је сервиран десерт Александру I? Зашто је Николај I толико волео Готски сервис? Какво су посуђе користили руски цареви на свадбеним банкетима и током морских путовања на јахти «Держава»? Зашто је израда Рафаеловског сервиса трајала читавих двадесет година? Одговори на ова и друга питања могли су се наћи на изложби «Царски процелан» од 24. октобра до 24. новембра 2023. године у Народном музеjу Србиjе.
Пројекат «Царски порцелан» стручњаци већ називају новом речју у музеологији. За причу о епохи династије Романов кроз историју руског порцелана коришћене су верне реплике царских сервиса из периода XVIII — почетак ХХ века, као и анимиране мултимедијалне верзије портрета монарха, слике царских резиденција и панорама Санкт Петербурга у формату арт-инсталација.
Технолошка решења, предложена за ову експозицију, дозволила су да се види оно што је раније било доступно само музејским кустосима. Српски посетиоци су уз помоћ специјалних динамичких видео-пројекција имали могућност да до најситнијих детаља први виде уникатне уметничке мотиве и орнаменте на комадима из најчувенијих дворских сервиса. Реални и виртуелни објекти били су обједињени једним сложеним архитектонским простором површине 400 квадратних метара, помоћу ког су били реконструисани атмосфера и стил декора свечаних сала Ермитажа.
Пројекат, који кроз порцелан и мултимедијалне слике говори о историји царске Русије, о њеним владарима и традицији дворског живота, резултат је плодне сарадње Ермитажа и Народног музеја Србије.
У средишту изложбе биле су чувени свечани сервизи који су коришћени током ручкова и пријема у Зимском дворцу и другим царским резиденцијама. Ове прелепе артефакте су веродостојно реконструисали професионални вајари и уметници на основу историјских модела из колекције Ермитажа. Реплике ремек-дела руских мајстора друге половине XVIII и почетка XX века направљене су уз поштовање свих нијанси сложености облика, пластичне и сликовне декорације оригинала.
Експонати представљени на изложби «Царски порцелан» везани су за доба владавине готово свих руских царева — од Јелисавете Петровне до Николаја II.
Сва ова дела декоративне уметности настала су у Царској фабрици порцелана (ИФЗ) у Санкт Петербургу. Од почетка свог постојања 1744. године до револуционарних догађаја 1917. године, ова фабрика је била званични снабдевач руског царског двора. Управo у њој су настајали софистицирани комплети сервиса са монограмима владајућих монарха. Величанствени сетови за јело, десерт, чај и кафу, направљени у Царској фабрици порцелана, одликују се финим полихромним осликавањем, елегантним рељефним елементима и богатом позлатом.
Шоље, тањири, вазе и стони украси нису само луксузни царски предмети. На порцеланским артефактима свој одраз су нашли и лични укус крунисаних наручилаца, популарни уметнички стилови и правци у светској уметности, ниво индустријског развоја, значајни историјски догађаји и друштвене идеје.